АПТАЛЫ? ЦИКЛОГРАММА 14-18 мамыр аралы?ы


АПТАЛЫҚ ЦИКЛОГРАММА
Мектепалды даярлық «В» сыныбы Бір аптаға (14-18 мамыр аралығы 2018ж)
Өтпелі тақырып: «Денсаулықты қалай күту керек?»
Бекітемін: Д.Жармахан
Орындаушы: Кенжина. Ж
Күн тәртіб Уақыты 14.05.2018
Дүйсенбі 15.05.2018
Сейсенбі 16.05.2018
Сәрсенбі 17.05.2018
Бейсенбі 18.05.2018
Жұма
Балаларды қабылдау
Ойындар
Таңертеңгі гимнастика
(5 мин) 8.30
9.00
Мұғалімнің балалармен қарым-қатынасы: отбасы дәстүрлері туралы жеке әңгімелесу, қарым-қатынас және көтеріңкі көңіл-күй орнатуға ойындар ұйымдастыру. Жағымды жағдай орнату.
Шаттық шеңбері
Достық іс пен қасты да,
Жеңеріме сенемін.
Ақыл, сана, біліммен,
Өнеріме сенемін Еңбек етсем ертеңгі,
Бақытыма сенемін!
Мақсатыма жеткізер
Уақытыма сенемін! Шаттық шеңбер
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз!
Күлімдеген күндейміз!
Еш уайымды білмейміз.
Шаттық шеңбері
Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға гүл шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз!
Қайырлы күн! Біз сүйкімді баламыз
Өз үйіңді тап
Мақсаты: түстерді ажыратуға жаттықтыру; қабылдауын дамыту; ойынның ережесін сақтауға үйрету. Шаттық шеңбер
Ойнасын, мейлі ойнасын,
Ойынға ешбір тоймасын.
Алаңсыз болып ай-күнің
Жақсылық бүгін тойлансын!
Мектепке дейінгі ұйым кестесі бойынша
ҰОҚ 9.05
9.30
9:40
10:15
11:25
1.Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы: Денсаулық еліне саяхат
Мақсаты:0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау
0.1.2.1 Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсіну, мағынасы бойынша жақын/қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолдану
Күтілетін нәтиже
Барлық тәрбиеленушілер: Дыбыстарды ажырата алады. Тыңдалған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізеді.
Көпшілік тәрбиеленушілер: Сөздердің лексикалық мағынасы мен мәнін түсінеді, қарама-қарсы сөздерді сөйлегенде қолданады.
Кейбір тәрбиеленушілер: Әңгіме құрастырып айта алады.
Тілдік мақсат
Тәрбиеленушілер: Әдептілік сөздерін қолдана біледі. Әңгімеге араласады, сұрақтарға жауап береді.
Көптілділік: денсаулық – здоровье – health Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Денсаулық, шынықтыру шаралары
Пікір алмасу сұрақтары:
Адамдар денсаулығын сақтау үшін қандай шарттарды орындауы керек?
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Ресурс: әліппе-дәптер Дене шынықтыру
Тақырыбы: Денсаулықты қалай күтуге болады?
Мақсаты: 0.2.1.2. Жүру мен жүгірудің негізгі түрлерін орындау, оларды алмастыру, қарапайым дене жаттығулары- мен алмастыру
0.2.1.3. Гимнастикалық орындық пен еңіс тақтайдың бойымен жүру кезінде те-
пе-теңдікті сақтау
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар орындай алады:
Аталған санға сәйкес шеңбер құрып тұру.
Зал кеңістігінде бағдарлай алу.
Шашыраңқы жүгіру кезінде кеңістікті бағдарлай алу.
Орындықтың екі жағынан келіп, екеуі екі жаққа кері қайтады.
Балалардың көпшілігі орындай алады:
Алдыдан және арттан күш салу. Шаршағанды басатын жаттығулар орындау.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Мазасызданып тұрсаң қандай шара қабылдау керек? Организмді өздігіңнен қалай нығайтуға болады? Денсаулыққа қандай өнімдер пайдалы?
Денсаулықты күтудің қандай тәсілдерін білесіңдер?
Неге екенін айта аласыңдар ма…?
Сау адамды науқас адамнан қалай ажыратуға болатынын айта аласыңдар ма? Неліктен ойын (денсаулықты) нығайтудың бір тәсілі болып табылады?
Ресурс: доп, уақыт өлшегіш, ысқырғыш. Дене шынықтыру
Тақырыбы: Шымыр болам десең шынық!
Мақсаты:
0.2.1.5. Өрмелеу, өрмелеп шығу, астымен еңбектеу, еңбектеп өту түрлерін орындау
0.3.1.1. Алуан түрлі ойын түрлерінде әртүрлі дене жаттығуларын орындау
барысында басқа қатысушы-ларға тактикалық көмек көрсету
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар орындай алады:
Қозғалыс арқылы өз көңіл күйін білдіру.
Залда белгілі сызықтан шықпай қозғалу.
Жаттығу орындау кезінде тәуекелдікті азайту. Бірлескен жұмыс
кезінде әлеуметтік
дағдылар пайдалану.
Доға астынан өту кезінде топтасу.
Тілдік мақсаты
Балалар денсаулықты күту амалдары туралы білімін жалпылайды; тапсырма орындау кезінде өзара іс-әрекет және кеңістік пен ресурстарды бөлу тактикасын пайдаланады.
Пәндік лексика және терминология:
Өзара іс-әрекет, үйлесімділік, көңіл күй және сезім, кеңістік, қозғалу, шынығу.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай шынығу жаттығуларын қолданасың? Ата-анаңмен бірге денсаулықты күтудің қандай тәсілдерін пайдаландыңдар? Табиғи аймақтың ең әдімісі қайсы?
Ресурс: гимнастикалық саты. Сауат ашу
Тақырыбы: Біз чемпион боламыз. Ч
дыбысы мен əрпі
Мақсаты: 0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау,
оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.
0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұр
ыс дыбыстау.
Күтілетін нəтиже
•Барлық тəрбиеленушілер:
Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратады.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі ч дыбысының орнын ажыратады.
Ч əрпінің элементтерін жазады.
Тілдік мақсат
Тəрбиеленушілер :
Сұраққа толық жауап беріп, Ч əрпімен танысады. Сөздерді пайдаланып, əңгіме құрастырады.
Суретте бейнеленеген оқиғаны өз жағдайларында жалғастыру.
Негізгі терминдермен сөз тіркестері: Чемпион, чек, почта.
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу сұрақтары.
Өлеңді тыңдап, мазмұндайды. Чемпион болу үшіналдымен не істеукерек?
Сен қандай спорт түрін ұнатасың?
Ч сөз ішінде нешінші дыбыс?
Сөздерді буынға бөліп айт.
Ресурс: әліппе-дәптер, слайд Дене шынықтыру
Тақырыбы: Шымыр болам десең шынық!
Мақсаты:
0.2.1.5. Өрмелеу, өрмелеп шығу, астымен еңбектеу, еңбектеп өту түрлерін орындау
0.3.1.1. Алуан түрлі ойын түрлерінде әртүрлі дене жаттығуларын орындау барысында басқа қатысушыларға тактикалық көмек көрсету
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар орындай алады:
Қозғалыс арқылы өз көңіл күйін білдіру.
Залда белгілі сызықтан шықпай қозғалу.
Жаттығу орындау кезінде тәуекелдікті азайту. Бірлескен жұмыс
кезінде әлеуметтік
дағдылар пайдалану.
Доға астынан өту кезінде топтасу.
Тілдік мақсаты
Балалар денсаулықты күту амалдары туралы білімін жалпылайды; тапсырма орындау кезінде өзара іс-әрекет және кеңістік пен ресурстарды бөлу тактикасын пайдаланады.
Пәндік лексика және терминология:
Өзара іс-әрекет, үйлесімділік, көңіл күй және сезім, кеңістік, қозғалу, шынығу.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай шынығу жаттығуларын қолданасың? Ата-анаңмен бірге денсаулықты күтудің қандай тәсілдерін пайдаландыңдар? Табиғи аймақтың ең әдімісі қайсы?
1.үзіліс 9.30
9.40 1.үзіліс 9:30
9:40 1.үзіліс 9:30
9:40 1.үзіліс 9:30
9:40 1.үзіліс 9:30
9:40
Шарды ұста
Ортаға көп үрленген шарларды жайып тастаймын. Ойын басталды деген кезде (мұғалімнің көмегімен) балалар шарды ұстап тәрбиешіге береді. Кім көп шар жинаса сол бала жеңімпаз атанады, 10-15 сек. Ойын жалғасады. Жалауға қарай жүгір
Балалар мұғалімге қарама-карсы тұрады. Мұғалім қолындағы жалауды жоғары көтереді. Балалар тәрбиешінің қасына жиналады. Жалауды қайта түсіргенде балалар жан-жаққа тарап кетеді. Ойын бірнеше рет қайталанған соң, бір бала жалауын көтеріп жүреді, басқа балалар соңынан еріп жүреді. Ойын басынан қайталана береді. Еркін ойын
Мақсаты: Балаларды бірлесіп, ұқыпты ойнауға үйрету;Құралдар: Қуыршақ, ыдыс – аяқтар, доп, машиналар.
Тақырыбы: “Белгіні тыңда”Мақсаты: Балалардың денсаулыққа, ойынға деген құштарлықтарын дамыту, балалардың дене қимылдарын , бұлшық еттерін жетілдіру, ойын арқылы көңіл-күйлерін көтеру.Ептілікке, шапшаңдыққа, қызыға ойнауға баулу, ойынға деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін арттыру. балаларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу.Ойынның шарты: балалар шеңбер бойында тұрады. Тәрбиеші жалаушамен алға деген белгі бергенде балалар мәреге жету керек, жете алмаған бала өз өнерін көрсетеді. Ақсүйек.
Ойын ережесін дұрыс түсініп, ойын орнын анықтап
сызып, ұлдар мен қыздар болып бөлініп, сүйектің орнына кішкентай резенке добын пайдаланып ойнау.
2.Драма 0,5
Тақырыбы: Дені саудың- жаны сау.
Ертегілер еліне саяхат
Мақсаты: 0.1.1.2 Дыбыстарды түрлі екпінде анық және дұрыс айту, сыбырлап және қатты айту.
0.1.2.3 Интонацияларды ажырата алу және оларды айту.
0.2.1.3 Өз әрекетін серігінің әрекетімен үйлестіру, оның қалай әрекет ететінін алдын ала сезу.
Сюжетті-рөлдік ойындарға қатысу.
Өз ойын құрдастарының ортасында білдіру, басқалардың пікірін тыңдай білу.
Күтілетін нәтиже
Барлық тәрбиеленушілер:
дыбыстарды түрлі екпінде анық және дұрыс, сыбырлап және қатты айтады; интонацияларды ажыратады және оларды айтады.
Тілдік мақсат
Тәрбиеленушілердің дағдыларының дамуы:
сөздерді анық айтуға үйренеді;
сөздік қорын молайтады, өз ойын еркін жеткізеді, толық
жауап береді.
Көптілділік:
ертегі – сказка – fairy-tale көңілді – веселый – merry
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: сахналау, ертегі, Алдаркөсе.
Сабақта диалог/хатта қолданылатын тіл:
Пікір алмасу сұрақтары:
Салауатты өмір сүру салты дегенді қалай түсінесің? Денсаулық мықты болу үшін не істейміз? Сауат ашу
Тақырыбы: Цеп-цеп қалай ауырды? Ц дыбысы мен əрпі
Мақсаты:
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне сөзсіз жеке айту.
0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке
дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау.
Күтілетін нəтиже
Барлық тəрбиеленушілер:
Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауап қайтарады. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне
жіңішке дауыстылар) ажыратады.
Ц дыбысы – қатаң дауыссыз дыбыс, ц дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.
Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі ц дыбысының орнын ажыратады.
Қарапайым жиектерді штрихтап салады.
Тілдік мақсат
Тəрбиеленушілер:
Балалар шағын əңгіме құрстырады, берілген сұраққа толық жауап береді. Сөйлемдегі сөздердің санын анықтап, сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Сөйлем түрлерін анықтайды. Мəтінді мазмұндайды.
Негізгі терминдермен сөз тіркестері: Шалшық, циркуль.
ҰОҚ-дағы тапсырмалар мен диалогтерде қолданылатын тіл: Пікір алмасу сұрақтары.
Мəтінді мазмұндайды. Цеп-цеп қандай балапан?
Ц дыбыс естілген сөздерді қайталап айтады. Суреттегі сан атауларын өсу ретімен оқиды. Сөз ішіндегі ц, ф дыбысының орнын табады.
Ресурс: әліппе-дәптер Орыс тілі
Тема: Будем спортом заниматься
Цели:
0.1.1.1 Произносить и различать звуки в словах и фразах.
0.2.2.1 создавать высказывания не менее
2-3 простых предло-жений (с помощью учителя).
Предполагаемый результат
Все воспитанники смогут:
*произносить и различать звуки в словах и фразах;
*создавать высказывания из 2-3 простых предложений.
Большинство воспитанников смогут:
*находить информацию в картинках, иллюстрациях и соотносить их;
*ориентироваться на странице прописи, различать рабочую строку и межстрочное пространство, рисовать узоры.
Некоторые воспитанники смогут:
*использовать слова, обозначающие действия предметов. Орыс тілі
Тема: Полезные и вредные
привычки
Цели:
0.3.1.1 Находить информацию в картинках, иллюстрациях и соотно-
сить их.
0.4.2.1 ориентироваться на странице прописи, различать рабочую строку и межстрочное пространство, рисовать узоры.
0.5.1.3 использовать слова, обозначающие действия предметов.
Предполагаемый результат
Все воспитанники смогут:
• понимать значение часто повторяющихся слов по лексическим темам.
Большинство воспитанников смогут:
• находить информацию в картинках, иллюстрациях и соотносить их;
• ориентироваться на странице прописи, различать рабочую строку и межстрочное пространство, рисовать узоры.
Некоторые воспитанники смогут:
• использовать слова, обозначающие действия предметов;
• внимательно слушать и отвечать собеседнику короткими фразами, используя образец, мимику, жесты.
Предшествующие знания
расширение словаря по теме «уроки Мойдодыра».
Ағылшын тілі
(өз жұмысынан)
2.үзіліс 10.05
10.15 2 үзіліс 10.05
10.15 2 үзіліс 10.05
10.15 2 үзіліс 10.05
10.15 2 үзіліс 10.05
10.15
АҚ ҚОЯН
Ойын шарты:Балалар дөңгеленіп қол ұстасып тұрады, ортада бір бала қоян болады. Балалар барлығы бірлесе қоянды оятуға тырысады. -Қояным,қояным ұйқыңнан тұршы
Бет-қолыңды жушы,
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы,
Мәсіңді киші,
Көлегіңді киші, Енді бізді қушы-деп балалар қаша жөнеледі.
Тақырыбы: “Аттар”Мақсаты: Балалардың қимыл қозғалыстарын дамыту, балалардың дене қимылдарын , бұлшық еттерін жетілдіру, ойын арқылы көңіл-күйлерін көтеру.«Ер қанаты –ат »деген ұғымды қалыптастыру. Жарыса ойнауға, ұлттық дәстүрді тәрбиелеу.Ойынның шарты: Балалар алаңда екі топқа бөлінеді. Үлкен шеңбер сызып, ортасында жалауша болады. Осы жалаушаны екі топ жарысып, белгіленген жерге жеткізу керек. Қай топ бірінші жеткізеді сол топ жеңіске жетеді. АЮ
Ойын мақсаты:Балаларды ұйымшылдыққа, алғырлыққа баулу.
Ойын шарты:Бір бала аю болып сайланады, Қалған балалар қоян болады. Қояндар орманда ойнап жүріп ұйықтап жатқан аюды оятып жібереді. Аю ашуланып қуа жөнеледі.Ойын 2-3рет қайталанып, аю жаңадан сайланып отырады.
«Күн мен түн» Мақсаты: Балаларды ептілікке, жылдамдыққа, ажыратуға баулу.Ойын мазмұны: Балалар бірі «Күн», екіншісі «Түн» тобы болып екіге бөлінеді. Олардың бір - бірінен бөлек, өз үйлері болады. Тәрбиешінің көрсетуі бойынша екі команда да жаттығулар жасап тұрады. Тәрбиеші «Күн» деп белгі берген кезде, сол топтың балалары үйіне жеткізбей қуып жетулері керек. Қолға түскен балалар қуушылар қатарына қосылады. Сөйтіп, ойын осылайша алма - кезек жүріп отырады. Көп бала ұстаған команда жеңіске жетеді. Тауық күрес. Балалар екі топқа бөлінеді.Осы екі топтан екі бала шығып ,кәдімгідей күреседі.Оның ең қызығыда,басқаша күрестен айырмасы да –тек жалғыз аяғымен ақсаңдай жүріп,иықтарын қағып күресуінде.Бұл күрес балалардың нық басып,орнықты жүруін жетілдіреді.Күрестің 1 аяғн тізесін бүгіп,мата белбеуін байлап тастайды.Қайсысы сүрініп жығылса ,сол ұтылады.
3.Музыка
Тақырыбы: Шыныққан шымыр баламыз
Мақсаты:0.2.1.1. Қарапайым әуендерді, таныс әндерді сүйемелдеумен аспапта, есту қабілетіне сүйеніп ән салу.
0.3.1.1. Музыкаға қосылып,
оның сипатына сәйкес ырғақты, мәнерлі қозғалыстар орындау.
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар:
Таныс әндердің қарапайым әуендерін ажырата алады.
Көпшілік балалар:
Қарапайым әуендерді, таныс әндерді сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз таза интонациялап,
есту қабілетіне сүйеніп ән сала алады.
Кейбір балалар:
Музыкаға қосылып, оның сипатына сәйкес ырғақты мәнерлі қозғалыстар жасай алады.
Тілдік мақсат
Балалар:
Берілген тақырып бойынша өз ойларын айта алады.
Көптілділік: денсаулық – здоровье – health.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
Вальс, марш, полька, шыныққан, шымыр.
Пікір алмасу сұрақтары:
Марштың вальстен қандай айырмашылығы бар?
Дені сау, шыныққан болу үшін қандай шаралар жасау керек?
Таңертеңгі жаттығудың қандай пайдасы бар?
Ресурстар:«Ел қорғауға әзірміз» әні
«Таңертеңгі жаттығу» әні
«Қара жорға» халық әуені Қарапайым математика ұғымдары
Тақырыбы: Дене шынықтыру сабағы.
Мысалдар жəне есептер
шығарамын.
Мақсаты:
0.4.1.3. Көрнекілік негізінде
қарапайым мысалдар мен
тапсырмаларды шешу.
Күтілетін нəтижелер
Барлық тəрбиеленушілер:
-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешеді, тапсырмадағы жағдай бойынша əрекет пен тиісті таңбаны таңдайды.
Көптеген тəрбиеленушілер:
-қарапайым мысалдар мен есептерді өз бетінше құрастырады жəне содан кейін көрнекіліктің негізінде оларды шешеді, тапсырманың компоненттерін біледі.
Кейбір тəрбиеленушілер:-қарапайым жағдайларда
20-ға дейінгі сандардан мысалдар мен тапсырмалар құрастырады.
Тілдік мақсаттар
Дағдыларын дамыту:
-қарапайым мысалдар мен есептерді көрнекілік негізінде қалай шығаруды жəне заттар тобын санау арқылы шығаруды түсіндіреді. Пəндік лексика жəне терминология:
-есеп, мысал, қосу, алу.
Пікір алмасуға арналған сұрақтар:
–Есептердің шешуін жазу үшін қандай таңбаны таңдайтыныңды айт, неге?
–Мысалдарды жазуға қандай таңбалар көмектескенін түсіндіре аласыңдар ма?
–Сен мысалдарды түрліше оқи аласың ба? Жазу:
-сандарды толықтырып жапсыр, сандарды қорша, жаз жəне т.б.
Ресурс: әліппе-дәптер Құрастыру 0,5
Қарапайым математика ұғымдары
Тақырыбы: Біз спортзалдамыз.
Мысалдар жəне есептер
шығарамын.
Мақсаты:
0.4.1.3. Көрнекілік негізінде
қарапайым мысалдар мен
тапсырмаларды шешу.
Күтілетін нəтижелер
Барлық тəрбиеленушілер:
-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды шешеді, тапсырмадағы жағдай бойынша əрекет пен тиісті таңбаны таңдайды.
Көптеген тəрбиеленушілер:
-қарапайым мысалдар мен есептерді өз бетінше құрастырады жəне содан кейін көрнекіліктің негізінде оларды шешеді, тапсырманың компоненттерін біледі.
Кейбір тəрбиеленушілер:
-қарапайым жағдайларда 20-ға дейінгі сандармен мысалдар мен тапсырмалар құрастырады.
Тілдік мақсаттар
Дағдыларын дамыту:
-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен есептерді жəне заттар тобын санау арқылы есептеуді түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология:
-есеп, мысал, қосу, алу.
Пікір алмасуға арналған сұрақтар:
– Сен мысалдарды түрліше оқи аласың ба?
Жазу:
сандарды толықтырып жапсыр, сандарды қорша, жаз жəне т.б.
Жаратылыстану
Тақырыбы: Қызыл кітап не үшін қажет?
Мақсаты:
0.4.3.2. «Қызыл кітаптың»
маңыздылығын түсіндіру
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар:
• Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыруды;
• Қандай жануарлар мен өсімдіктерді білетінін санап береді; • Табиғатты қорғау не үшін қажет екенін түсіндіреді;
• Қызыл кітап не үшін қажет екенін түсінеді.
Көпшілік балалар:
• «Өсімдіктерге не зиян келтіреді?» – логикалық тізбек құрайды; • «Жануарларға не зиян келтіреді?» – логикалық тізбек құрайды.
Кейбір балалар:
• Қорғауды қажет ететін өсімдіктерді атайды; • Қорғауды қажет ететін жануарларды атайды;
• Жаңа ақпаратты білу үшін сұрақтарды дұрыс қоя біледі; • Тәжірибелерді өз бетімен жүргізеді.
Тілдік мақсат
Дағдыларды дамыту.
Мәселені көре білуді дамыту, сұрақтар қою, болжамдар ұсыну, ұғымдарға анықтама беру, топ-тастыру, бақылау, зертханалық жұмыстар жүргізу, қорытындылар мен ойша тұжырым жасау, материал құрастыру, мәтінмен жұмыс, өз идеяларын дәлелдеу және оларды қорғау. Әлеуметтік дағдыларды қалыптастыру және дамыту.
Көптілділік:
Қызыл кітап – Красная книга – Red Book
Ресурс: әліппе-дәптер
3.үзіліс 10.40
10.50 3.үзіліс 10.40
10.50 3.үзіліс 10.40
10.50 3.үзіліс 10.40
10.50 3.үзіліс 10.40
10.50
Қыз –қуу Балалар арасынан бір ер бала,бір қызды(ағаш атпен)қуады.Бала қызға жетіп қолынан ұстаса ол жеңіске жеткені.Кейде қызды 2 бала да қуады қай бала бұрын жетіп қыз қолын ұстаса сол бала жеңіске жетеді.
Сюжеттік ойын «Аурухана»
Мақсаты: Өздіктерінен рөл дерді бөле білуге үйрету. Қызығушылықтарын арттыру. Бір-біріне деген -1143035877500қамқорлыққа тәрбиелеу. Сюжеттік ойын:«Отбасы»
Мақсаты: Отбасы мүшелерін білу, олардың отбасында атқаратын қызметін үйрету. Үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу. Бауырмалдыққа, мейірбандыққа баулу. Өздеріне берген рөлдерді left000дұрыс орындап, тату ойнауға тәрбиелеу.
АҚ ҚОЯН
Ойын шарты:Балалар дөңгеленіп қол ұстасып тұрады, ортада бір бала қоян болады. Балалар барлығы бірлесе қоянды оятуға тырысады. -Қояным,қояным ұйқыңнан тұршы
Бет-қолыңды жушы,
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы,
Мәсіңді киші,
Көлегіңді киші, Енді бізді қушы-деп балалар қаша жөнеледі.
Сюжеттік ойын
«Құрылысшы»
Мақсаты: Балаларды құрылысшының қызметімен таныстыру. Қаншама үйлер, мектеп, балабақшаны құрылысшылар салатынын түсіндіру. Ойын арқылы үйлерді қалай салатынын көрсету. Құрылысшы маманының еңбегі зор екенін саналарына сіңіру. Еңбекті сүйе білуге тәрбиелеу.left000
4.Өзін-өзі тану
Тақырыбы: Отанға сүйіспеншілік
Мақсаты:«Отан» құндылығының маңыздылығын түсіндіру
Сілтеме:Өзін-өзі тану оқулығы,ғаламтор,әдістемелік құрал.
Жалпы мақсаты
Балаларға жақсылық пен жамандықты ажырата білуге. бір - бірімен достық қарым - қатынаста болуға, үлкендерге құрмет, кішілерге қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: слайд, түрлі түсті қағаздар, қарындаштар, суреттер.
Оқу нәтижелері:
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындауды, оларға сұрақ қоя білуді үйренеді, сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айтып, қорытуға үйренеді. Өзін-өзі және басқаларды бағалау дағдысы, топтық ынтымақтастық қалыптасады.
КөрнекілігіАқ қағаз,оқулық,үлестірме материалдар, жеке суреттер.
Тапсырмалар«Жұбын тап» ойыны. Топтық жұмыстар. Шығармашылық тапсырма.
Мүсіндеу
Тақырыбы: Ермексаз алқабына саяхат
Мақсаты: 0.1.2.1. Басқа балалармен топтасып немесе жекелей біртекті заттардан образдар мен сюжеттік компо-
зициялар жасау (мысалы, ертегі, әңгіме, балаларға
арналған халық әндері, санамақ, мазақтамалар,
аңыздар желісімен).
Күтілетін нәтижелер
Барлық тәрбиеленушілер:
• қарапайым көркем бейнелерді жасайды;
• мүсіндеудің негізгі тәсілдері мен технологияларын орындай алады.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
• мүсіндеудің түрлі тәсілдерін;
• бейнелі сәндік элементтермен толықтыра алады. Кейбір тәрбиеленушілер:
• бейнені сомдау барысында ой-қиялын мейлінше пайдалана алады; • өзінің және достарының жұмыстарын талдай алады.
Тілдік мақсаттар
Дағдыларын дамыту:
• сұрақтарға жауап беру, өз жетістіктерін бағалай білу, қорытынды жа-сау, ой қорыту қабілеттерін дамыту.
Көптілділік: ермексаз – пластилин – plasticine.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
сазбалшық, саяхат, мәре, сөре.
ҰОҚ-де диалог/хат жазу үшін пайдаланылатын тіл:
Талқыланатын сұрақтар:
– Мүсіндеу сабағында сендерді не
қызықтырды? –Мүсіндеудің қандай түрлерін үйрендіңдер?
– Қандай тәсілдерді пайдаландыңдар?
Ресурстар
Музыкалық сүйемелдеу. Ермексаздан жасалған бұйымдар қойылған фотокөрме. Музыка
Тақырыбы: Шыныққан шымыр баламыз
Мақсаты:
0.2.1.1. Қарапайым әуендерді, таныс әндерді сүйемелдеумен аспапта, есту қабілетіне сүйеніп ән салу.
0.3.1.1. Музыкаға қосылып,
оның сипатына сәйкес ырғақты, мәнерлі қозғалыстар орындау.
Күтілетін нәтиже
Барлық балалар:
Таныс әндердің қарапайым әуендерін ажырата алады.
Көпшілік балалар:
Қарапайым әуендерді, таныс әндерді сүйемелдеумен және сүйемелдеусіз таза интонациялап,
есту қабілетіне сүйеніп ән сала алады.
Кейбір балалар:
Музыкаға қосылып, оның сипатына сәйкес ырғақты мәнерлі қозғалыстар жасай алады.
Тілдік мақсат
Балалар:
Берілген тақырып бойынша өз ойларын айта алады.
Көптілділік: денсаулық – здоровье – health.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
Вальс, марш, полька, шыныққан, шымыр.
Пікір алмасу сұрақтары:
Марштың вальстен қандай айырмашылығы бар?
Дені сау, шыныққан болу үшін қандай шаралар жасау керек?
Таңертеңгі жаттығудың қандай пайдасы бар?
Ресурстар:«Ел қорғауға әзірміз» әні
«Таңертеңгі жаттығу» әні
«Қара жорға» халық әуені Аппликация
Тақырыбы: Конструктор құрастырамыз
Мақсаты:
0.1.1.2. Шаблон/есте сақталған үлгі/затқа қарап жапсыруларды құрастыру, сәйкес түсті, пішінді, заттардың фактурасы мен
пропорцияларын таңдау, бөлшектерді жапсыру бірізділігін дұрыс пайдалану
Күтілетін нәтижелер
Барлық тәрбиеленушілер:
-шаблон бойынша жапсырмалар жасай алады;
-геометриялық пішіндер негізінде қарапайым заттарды қия алады; -жапсырма материалдарын тиімді пайдалана алады.
Тәрбиеленушілердің басым бөлігі:
-жапсыруға арналған заттарды тиімді пайдалана алады.
Кейбір тәрбиеленушілер:
-өз бастамасымен бейнелеудің әртүрлі әдістерін біріктіре алады.
Тілдік мақсаттар дағдыларды дамыту.
-сөзбен түсіндіру арқылы композицияны нақтылау;
-жұмыстың тәсілдері мен кезектілігін айту;
-түпкі ойды түсіндіру;
-сұрақтар арқылы заттардың құрылымдық ерекшеліктерін нақтылау; -түстер мен пропорциялық қатынастардың ерекшеліктерін айқындау; -қорытынды сұрақтарға жауап беру, өз жетістіктерін бағалау.
Көптілділік:
Шаршы – квадрат – square
Ресурстар;
Түрлі-түсті қағаз, жай қарындаштар, қайшы, желім жаққыш, сулық клеенкалар, қоқыс салғыш. Сурет салу
Тақырыбы: Денсаулық гүлі (пәндік)
Мақсаты:
0.1.4.1. Көркем материалдар және құралдар түрлерімен, қолмен/саусақпен және т.б. көмегімен қарапайым жұмыс техникасын қолдана отырып, заттардың текстурасын бейнелеу.
0.2.2.2. Өткір құралдармен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау, жеке бас гигиенасының ережелерін орындау.
Күтілетін нәтижелер
Барлық тәрбиеленушілер:
• қарапайым жұмыс техникасын қолдана отырып, заттардың текстурасын бейнелейді;
• жеке гигиена ережелерін сақтайды.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
• алақанмен сурет салуды қолданып, суретті бейнелейді; • суреттегі көңіл күйді түстің көмегімен жеткізеді.
Тілдік мақсаттар
Дағдыларды дамыту.
Тәрбиеленушілер келесі іскерліктерін дамытады:
• сұрақтарға жауап береді, бұрын алынған білімді еске түсіреді; • өз таңдауын түсіндіреді;
• тапсырмаларды орындау барысында тыңдау және сөйлеу дағдыларын бекітеді;
• сурет салу ерекшелігін ауызша формада сипаттайды;
• сабақта қорытынды сұрақтарға жауап береді және өз жетістіктерін бағалайды.
Көптілділік: денсаулық–здоровье–health.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
• денсаулық, гигиена, дәрумендер, жаттығудың пайдасы.
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Денсаулық» дегеннің не екенін қалай түсінесіңдер?
Сендерде барлық аурудан емдейтін денсаулық гүлі болғанда оны кімге сыйлар едіңдер?
4.үзіліс 11.15
11.25 4.үзіліс 11.15
11.25 4.үзіліс 11:15
11:25 4.үзіліс 11:15
11:25 4.үзіліс 11:15
11:25
Сақина жасыру Ойынды өткізуші және сақина жасырушы бала белгіленеді.Қалған ойыншылар жерге отырып тізілерініғң үстіне алақандарын жаяды.Бастаушы жұлулы қолын әрбір ойыншың алақанына салысымен,ол бала алақанын жаба қояды.Бастаушы бір баланың алақанына сақина салысымен, ойыншылардың біреуінен-«Сақина кімде»-деп сұрайды.Ол сақинаның кімде екенін білсе сол баламен орнын ауыстырады.Ал білмесе ол өз өнерін көрсетеді.Ойын басқарушы ойынды осылай жалғастыра береді. Санамақ Көпшілік қатысады. Ойынның шарты: ойын бастаушы қатысушы бір адамды ортаға алып шығады.Ол адам бір тектес атау сөзден жаңылмай,кідірмей аттап жүріп айтуы керек.Тоқтамай қателеспей айтып шықса,жүлде алады.Егер қателессе ойыннан шығады.Мысалы: жаңылмай 10 ақынның немесе 10 өзеннің атын атауы керек. Соқыр теке. Балалар дөңгелене тұрады.Бір баланың көзі байланып қойылады. Балалар:Бота,бұзау,қозы,лақ Қайда кеткен құлыншақ Соқыртеке бақ-бақ Мені ізден тап-тап Деп тақпақтайды. Содан кейін Соқыртеке (баланың көзі байлаулы(баларды қуалайды немесе балалар оның жанына келіп түртіп қашады.Соқыр теке ұстап алған баланың көзі байланады да ол «соқыр теке» ролін атқарады.Ойын осылайын жалғаса береді. Санамақ Көпшілік қатысады. Ойынның шарты: ойын бастаушы қатысушы бір адамды ортаға алып шығады.Ол адам бір тектес атау сөзден жаңылмай,кідірмей аттап жүріп айтуы керек.Тоқтамай қателеспей айтып шықса,жүлде алады.Егер қателессе ойыннан шығады.Мысалы: жаңылмай 10 ақынның немесе 10 өзеннің атын атауы керек. Хан-«алшы» Бұқл ойынға 5 немесе 10 бала қатыса алады.Көп асықтың ең ірісін қызыл түске бояп қояды.Бұл асық «хан» асығы. Асықтар тізіліп қойылады да бастаушы хан асығымен оларды көздеп құлатады.Құлаған асықтарды жинап алады.Егер хан асығы бүк,шік,тайқы-қалыптарымен түссе,бастаушы жақын құлаған асықтарды ата береді. Егер бастаушы асықтарды қолымен құлатып алса немесе басқа асықтарымен атса,онда ойынды келесі бала жалғастырады.Ең соңында хан асығы кімнің қасында қалса,сол бала жеңіске жетеді.Келесі ойынды жеңіске жеткен бала жалғастырады
5.Вариативті сағат
«Ертегілер әлемі»
Тақырыбы:« Гүлдер таласы»
Мақсаты: Қазақ халқының ауыз әдебиеті жанрларындағы және де басқа халық ертегілермен таныстыру барысында балалардың сабаққа қызығушылығын арттырып, сол арқылы тілін дамытып, сөздік қорын молайту.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, әңгімелеу
Ресурстар: ертегі кітап
Күтілетін нәтиже:
Халық ауыз ертегілері мен өзге де халық ертегілерінен бірнеше ертегілерді біледі. қажет,ертегілерді мазмұндай біледі, сахналай біледі . Сөзді байланыстырып сөйлеу қабілеті қалыптасады. Вариативті сағат
Шебер қолдар
Тақырыбы: Мимоза тармақшалары
Мақсаты: Дөңгелек түрдегі заттарды қия білуге, бөліктерден құрастыра білуге үйрету. Саусақтарының бұлшық еттерін жетілдіру.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, көрсету
Ресурстар: қажетті-құралдар
Күтілетін нәтиже:
Балалардың белсенділік, іскерлік және еңбекті құрметтеу қасиеттері дамиды;
Жұмыс барысында табиғи материалдарды орынды қолдану іскерліктерін жетілдіру Вариативті сағат
Көркем жазу
Тақырыбы: В, Ё, Ц, Ч әріптерін жазу.
Мақсаты:
Бас және кіші әріптерді каллиграфия талаптарына сай жазуға дағдыландыру;
Әріптерді бір-бірімен өзара байланыстыра қосып жазуға үйрету;
Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру;
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру.
Ресурстар: кеспе- әріптер
Күтілетін нәтиже:
әріптер сырын толық игеруге мүмкіндік алады;
-шығармашылық тапсырмаларды орындап үйренеді.
- сауатты жазу дағдылары қалыптасады
Қоршаған ортамен танысу 0,5
Мемлекеттік рәміздер. Астана-бас қала.
Мақсаты:
0.3.3.1. Мемлекеттік рәміздерді атау.
0.3.3.2. Қазақстанның астанасын атау, мемлекеттік рәміздерді білу.
Күтілетін нәтиже:
Барлық тәрбиеленушілер: Мемлекеттік Гимнді жатқа айтады.
• Қазақстан Республикасының рәміздерін атайды. • Елтаңбасы мен Туын сипаттайды.
*Еліміздің ордасы Астана қаласы жайлы біледі.
Көпшілік тәрбиеленушілер:
Астана қаласындағы көрнекті жерлерді, оның символын біледі.
Алматы қаласындағы көрнекті жерлерді, оның символын біледі.
Тілдік мақсат: тәрбиеленушілер:
Елордамыз – Астана жайлы, оның еліміз үшін маңыздылығын түсінеді, әңгімелейді.
Көптілділік:
Астана – столица – capital
Рәміздер – символы – symbols
Пікір алмасу сұрақтары. Біздің еліміз қалай аталады?
Қазақстан Республикасының елордасы қай қала? Кім Астанаға барды?
Астана қаласының қандай көрікті жерлерінде болдыңдар?
Ресурстары:
Музыкалық әуен.
Бейнетаспа, Астананың көрікті жерлерінің фотолары. Вариативті сағат
«Логика әлемі»
Тақырыбы: Ақша санын жаз.
Мақсаты: Оқушыларға грамматикалық білім, білік, дағдыларын игерту;
Шығармашылық қабілеттерін арттыру;
Зейінін, еске сақтау, байкағыштык, киялдау, танымдық іс-эрекетгерімен ізденуге бейімдеу.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру
Ресурстар: суреттер
Күтілетін нәтиже:
10 көлеміндегі косу кестесін білуі тиіс;
Геометриялык фигураларды атай алуы; Берілген ұзындығы бойынша кесіндіні сала алуы; Логикалық тапсырмаларды орындай алуы.
5. үзіліс 11.50 5. үзіліс 11.50 5. үзіліс 11:50 5 үзіліс 11:50 5. үзіліс 11:50
Балалардың үйге қайтуы 11.50
12.00 Ата –аналарға кеңес
- Баланың «социалдық көкжиегін» кеңейтіңіз, ауладағы өзімен құрдас балалармен көбірек ойнатыңыз, жолдастарына қонаққа барсын, әжесінде қонуға қалсын т.с.с. Осындай тәжірибе жинақтаған бала өз құрдастары мен үлкендер арасында тез үйренісіп, тіл табысатын болады.
Ата –аналарға кеңес
Ешқашан балаға қол жұмсамаңыз.
Қиын жағдайда үнемі бірге болыңыздар Ата –аналарға кеңес
- Үйдегі жағдайда баланың өзіне - өзі қызмет етудің алғы шарттарына үйрете беріңіз: жуыну, қолын сүрту, шешіну, өз бетімен тамақтану, тамақ ішкенде қасықты пайдалану, горшокқа сұрану. Киімдері міндетті түрде өзіне ыңғайлы болуы шарт: шалбар не болмаса шорты замоксыз, белдеушесіз.
Психологтің кеңесі: мысалы:«Егер ата-аналар дүкеннен баланың ұнатқан ойыншығын сатып әпермеген жағдайда, өзін қалай ұстау қажет. Ата –аналарға кеңес
- Баламен жағымды эмоционалдық жағдайлар жасау қажет, ол көбіне ата – ана жағынан болуы қажет, балабақша туралы, оның өзіне керектігін түсіндіріп балаңызды сүйіп, аймалап, жиі оған өз мейіріміңізді көрсетіңіз. Есіңізде болсын Сіз көбірек осындай жылылық білдірсеңіз Сіздің балаңыз мектепке тез бейімделеді. Балаңыздың көзінше балабақша туралы өзіңізді толғандыратын мәселені айтудан аулақ болыңыз.

Приложенные файлы

  • docx 9435607
    Размер файла: 607 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий